Ogród w cieniu

Ogród w cieniu
weekend.orientacja.net.pl

Nie wszystkie rośliny tolerują promienie słońca. Dzięki temu zacienioene fragmenty ogrodów także można ozdobić odpowiednio dobranymi gatunkami. Cieniolubne są zarówno kwiaty, jak także drzewa oraz krzewy. Wybierając sie do sklepu ogrodniczego warto zapytać sprzedawcę, które z wybranych przez nas roslin dobrze znoszą zacienione grządki. Ponieważ to od ich preferencji uzależniony jest prawidłowy rozwój. Dobrym przykładem cieniolubnych są rośliny występujące w lasach. Minimalny wpływ promieni słonecznych pozwala im na wzrost i kwtnienie.

Gatunki roślin kochające cień. W katalogu cieniolubnych znajdziemy przede wszystkim rośliny pochodzące z wspomnianego leśnego środowiska. Zalicza się do nich różne odmiany popularnych paproci. Dlatego czestym wyborem są:

  • pióropusznik strusi,
  • długosz królewski,
  • wietlica samicza,
  • orlica pospolita,
  • języcznik zwyczajny i nerecznica

Wymienione odmiany paproci doskonale prezentują się w cienistych miejscach ogrodu, jak także w domowych doniczkach. Co ciekawe, paprotka umieszczona w sypialni powoduje, iż polepsza się samopoczucie jej właścicieli. Roślina ta dzięki jonizacji zwiększa wilgoć powietrza oraz oczyszcza je z szkodliwych dla zdrowia substancji. Następnym rodzajem polecanych roślin cieniolubnych z estetycznie prezentujące się liście to: ułudki, bodziszki kantabryjskie, funkie, żurawki, bergenie, tawułki oraz brunery.

Byliny cieniolubne to również kwitnące wiosną kwiaty. Znajdują się wśród nich kochające cień:

  • sasanki,
  • przebiśniegi,
  • fiołki i konwalie

Nie pogardzą nim również bluszcze. Ogród w cieniu powinien posiadać także rosliny pomagające ogrodnikom zapobiegać powstawaniu niechcianych chwastów, są to gatunki takie jak:

  • jasnota plamista,
  • przytulia wonna,
  • barwinek pospolity,
  • dąbrówk rozłogowa,
  • bluszczyk kurdybanek i gajowiec żółty


Sadzenie i pielęgnacja roślin cieniolubnych
Rośliny do cienia wymagają odpowiedniego sposobu ich pielęgnacji. Opiera się ona nie tylko na codziennym podlewaniu. Zaczyna się już na wstępie przy sadzeniu wybranych kwiatów, drzew lub krzewów. Brak zatroszczenia się o zachowanie odpowiednich warunków przy sadzeniu lub podczas pielęgnacji zapewniającej wzrost roślin, może zachamować ich prawidłowy rozwój, a w skrajnych przypadkach skutkować obumarciem sadzonek. Sadząc ten typ roślin należy przestrzegać paru ważnych zasad.

Na początku obowiązkowe jest przekopanie terenu, na którym mają zostać umieszczone sadzonki. Następnie trzeba pamiętać, że rośliny cieniolubne w swoim naturalnym, leśnym środowisku rosną na glebie delikatnie kwaśnej i pozbawionej całkowicie wapnia. Ich podłoże jest zawsze wilgotne i bardzo żyzne. Ogrodnicy powinni zapewnić podobne warunki dla wybranych przez siebie gatunków. Wystarczy skorzystać z torfu lub kompostu. Bez najmniejszego problemu zakwaszą one zasadową lub neutralną glebę. Nie wolno zapominać o tym, że sadzenie roślin cieniolubnych musi odbywać się tylko w takich miejscach naszego ogrodu, gdzie rzeczywiście występuje tylko cień, ewentualnie pół cień.

Nie wskazane jest lokowanie małych sadzonek blisko siebie, ponieważ kiedy rośliny zaczną się rozwijać grozi im duża rywalizacja o substancje pokarmowe.

www.1jestkokon.com