1loelblag

niesamowite historie

Regularne nawadnianie

www.juliada.pl

Drugi czynnik, który dla każdej rośliny jest bezcenny i nieodzowny, to woda. Systematycznie podlewając rośliny doniczkowe mamy pewność, że będą one się dobrze rozwijać.

Musimy o tym pamiętać zwłaszcza w okresach najbardziej suchych, a więc latem, gdy nasłonecznienie sprzyja odparowaniu wody z ziemi oraz zimą, gdy suche domowe powietrze skutkuje tym samym. Każdy gatunek roślin posiada własne preferencje co do częstotliwości oraz skali podlewania.

Tak się składa, że można zrobić roślinom krzywdę zarówno zbyt rzadkim, jak też zbyt częstym nawadnianiem. Zjawisko „przelania” roślin doniczkowych miewa fatalne skutki.

Kiedy wody jest więcej niż roślina jest w stanie „wypić”, zalega ona w doniczce i nie znajdując ujścia może prowadzić do gnicia najpierw korzeni, a potem całej rośliny. Ryzyko to można zniwelować stosując doniczki z otworami na dnie (wówczas pamiętajmy, aby doniczka stała na podstawku).

Dziurki pozwolą odprowadzić nadmiar wody, który potem roślina będzie dobierać w zależności od swoich aktualnych potrzeb.