1loelblag

niesamowite historie

Niszowe muszle

Sklep z artykułami dla koni Patatajek

Czasami bywa tak, że dziedziny nauki, pomimo tego, że funkcjonują oficjalnie, nie cieszą się dużą popularnością wśród badaczy. Stało się tak w przypadku konchiologii, a więc gałęzi zoologii zajmującej się badaniem skorup mięczaków.

Swą nazwę nauka ta zawdzięcza greckiemu słowu konche, co oznacza muszlę. Mięczaki bowiem mają to do siebie, że przeważnie żyją w muszlach.

Pełnią one funkcję ochronną, utrudniając ataki drapieżników. Pomagają przetrwać czasami trudne warunki i ułatwiają kamuflaż.

Z uwagi na walory estetyczne wielu muszli często są one kolekcjonowane przez osoby niekoniecznie zajmujące się zwierzętami naukowo. Właśnie dlatego utarło się, że konchiologia skupia zazwyczaj osoby indywidualne, które nie prowadzą badań w sensie laboratoryjnym, ale są zafascynowane różnorodnością form i barw jakie potrafią przybierać muszle.

Najwięcej uwagi koncholodzy poświęcają małżom, ślimakom morskim oraz głowonogom. Poza tym w obrębie zainteresowań są też ślimaki lądowe, skorupiaki i szkarłupnie (w tym jeżowce).