1loelblag

niesamowite historie

Klimat ma znaczenie

domy.konsument.edu.pl https://www.formeds.com.pl/cat/101/Superfood

Wspominaliśmy już o pogodzie i o bardzo ważnej roli jaką ma ona do odegrania, jeśli mowa o właściwym rozwoju roślin. Sama pogoda jest zmienna i bez względu na warunki klimatyczne może wydarzyć się w niej coś, co wyrządzi roślinom szkodę.

Pojęciem szerszym, o którym należy pamiętać, jest klimat. My żyjemy w klimacie umiarkowanym, który sprzyja wegetacji niektórych roślin, a innym już niekoniecznie.

W Polsce od wieków uprawia się wiele rodzajów warzyw i owoców, które cieszą wspaniałym smakiem. Jednak kusi nas, aby czasami sięgnąć po te gatunki, które z naszym krajem się nie kojarzą.

Cóż, nie ma mowy, aby skutecznie uprawiać u nas cytrusy czy brzoskwinie, choć niektórzy próbują. Nie mamy aż tyle słońca, choć klimat ma ponoć tendencję do ocieplania się, więc czas pokaże.

Jednak niektóre z południowych warzyw czy owoców można u nas wysiać i cieszyć się nimi. W polskich ogródkach można znaleźć paprykę czy nawet arbuzy.

Te ostatnie rosną wprawdzie mniejsze niż kupowane w sklepach, pochodzące z Grecji czy z Bułgarii, ale smakują bardzo dobrze.